Jüpiter 26 Eylül Jüpiter’in Dünyaya En Yakın Olduğu Gün

Jüpiter 26 Eylül, bugün Jüpiter’in dünyaya en yakın olduğu zaman… Evet 59 yılda bir gerçekleşen Jüpiter’in Dünyaya En Yakın Olduğu Gün bugün. Peki Jüpiter saat kaçta görülecek? Peki Jüpiter dünyadan ne zaman görünür? Evet, Jüpiter dünyaya yaklaşıyor ve bugün Jüpiter’in Dünyaya En Yakın Olduğu Gün olacak. Peki bunun sonuçları neler? Haydi yakından bakalım:

Jüpiter 26 Eylül Jüpiter’in Dünyaya En Yakın Olduğu Gün

Jüpiter 26 Eylül Jüpiter'in Dünyaya En Yakın Olduğu Gün
Jüpiter 26 Eylül Jüpiter’in Dünyaya En Yakın Olduğu Gün

Jüpiter 26 Eylül Pazartesi günü Dünya’dan görüldüğü gibi doğrudan güneşin önünde olacak ve muhalefet olarak bilinen bir olay sırasında gökyüzü gözlemcilerinin güneş sistemindeki en büyük gezegeni inanılmaz ayrıntılı olarak görmelerini sağlayacak.

Jüpiter’in en yakın olduğu anda, Dünya ve Jüpiter, her iki gezegen de güneşin aynı tarafında hizalanır. Bu Jüpiter dünyaya yaklaşıyor günü, Jüpiter’i 1963’ten beri gezegenimize en yakın günü olacak. Peki en yakın mesafe ne kadar derseniz, Jüpiter Dünya’dan yaklaşık 367 milyon mil uzaktan geçecek.

Jüpiter muhalefeti sırasında, gezegen Balık takımyıldızında olacak ve gecenin çoğunda görünür olacak, güneş battığında yükselecek ve güneş doğduğunda kaybolacak. 27 Eylül Salı günü saat 16:30’dan itibaren Jüpiter’in çevrimiçi web yayınını izleyebilirsiniz. Sanal Teleskop Projesi sayesinde saat 23:30 dan itibaren internetten de canlı izleyebilirsiniz.

Jüpiter dünyaya yaklaşıyor: Dünyadan Jüpiter Görünecek mi?

Bugün büyük gezegeni görmek için kaçırılmayacak bir fırsattır. Güneşin kaybolmasıyla birlikte Jüpiter kendini gösterecek. Eğer şehriniz bulutlu ise veya görüş açınız yetersizce, internetten bu muhteşem güne şahitlik edebilirsiniz.

Dünyanın Nasa Dart Misyonuna kitlendiği gün bir yandan da Jüpiter’in dünyaya yaklaşması heyecan verici.

Jüpiter saat kaçta görülecek? Jüpiter dünyadan ne zaman görünür?

Dünyanın farklı yerlerinde farklı saatlerde bu muhteşem gezegeni görmek mümkün. Örneğin Jüpiter, New York’tan 23:33 gibi görünmeye başlayacak. Nerede olursanız olun, Jüpiter’i karşıt görüşte görmenin en iyi yolu, yüksek rakımlı karanlık ve kuru bir alandan dürbün veya teleskop olacaktır. İyi bir dürbün, gaz devinin merkezindeki şeritleri ve hatta bazı büyük uydularını görmek için yeterli olmalıdır.

YENİ »
Süveyş Kanalı'ndaki Gemi Nasıl Kurtarılacak? Son Durum

Jüpiter’in dünyaya en yakın olduğu gün Jüpiter 26 Eylül

Benzer zaman ölçeklerinde meydana gelmesine rağmen, Jüpiter’in karşıtlığı ve perigesi çok nadiren çakışır ve bu, bu büyük gezegeni görmek için kaçırılmayacak bir fırsattır. Jüpiter her 13 ayda bir karşıt yönde hareket eder ve bu sırada gökyüzünde normalden daha büyük ve daha parlak olur. Dünya, güneş etrafındaki 365 günlük yörüngesini alırken, aynı zamanda her 12 ayda bir Jüpiter’e en yakın yaklaşımını yapar; Jüpiter’in yıldızımızın etrafındaki yörüngesinin tamamlanması 12 kat daha uzun sürüyor.

Dünya ile ‘yakın’ dışında bir şey gibi görünen gaz devi arasındaki 350 milyon milden fazla mesafe olmasına rağmen, gezegenimiz ile Jüpiter arasındaki en büyük mesafe yaklaşık 600 milyon mil (960 milyon km) civarındadır. Jüpiter, güneşten yaklaşık 484 milyon mil (778 kilometre), Dünya ile yıldız arasındaki ortalama mesafenin beş katından fazladır. Güneşten bu büyük uzaklık, Jüpiter’in yakın yaklaşımının gece gökyüzündeki boyutunda yalnızca küçük bir fark yaratacağı anlamına gelir. Jüpiter’i bu yıl muhalefette kaçırırsanız, bu astronomik olayı bir sonraki görme şansınız 3 Kasım 2023’te olacak.

Yorum yapmak ister misiniz?