Maymun Çiçeği Virüsü Hangi Ülkelerde Görüldü?

Maymun Çiçeği Virüsü Hangi Ülkelerde Görüldü? Dünyada hangi ülkelerde maymun çiçeği virüsü vakasına rastlandı? Maymun çiçeği virüsünün görüldüğü ülkeler hangisi? Dünyada maymun çiçeği virüsü hangi ülkede çıktı? Türkiye’de maymun çiçeği virüsü hangi ilde çıktı, Türkiye’de maymun çiçeği virüsü görüldü mü? Su çiçeği aşısı maymun çiçeğinden korur mu? Peki maymun çiçeği virüsü aşısı hangi ülkede üretiliyor?
İşte merak edilen soruların cevapları:

Maymun Çiçeği Virüsü Hangi Ülkelerde Görüldü?

Maymun Çiçeği Virüsü Hangi Ülkelerde Görüldü?
Maymun Çiçeği Virüsü Hangi Ülkelerde Görüldü?

Dünyada hangi ülkelerde maymun çiçeği virüsü vakasına rastlandı diye çok merak ediliyor. Maymun Çiçeği Virüsü Hangi Ülkelerde Görüldü? Maymun çiçeği virüsünün görüldüğü ülkeler hangisi diye herkes heyecan halinde araştırıyor. Ülkemizde de maymun çiçeği virüsü görüldü diye şimdiden asılsız haberler çıkmaya başladı. Bkz: Maymun çiçeği virüsü nedir? Dünyada maymun çiçeği virüsünün ilk görüldüğü ülkelere bir göz atalım:

YENİ »
En İyi Salgın Filmleri Listesi

Dünyada Maymun Çiçeği Virüsü Hangi Ülkelerde Görüldü?

Maymun çiçeği salgını 2022 yılının korkutan salgınlarından birisi oldu. Maymun Çiçeği Virüsü hangi ülkelerde görüldü diye salgına yakından bakalım:  İlk olarak 7 Mayıs 2022’de İngiltere’de Maymun Çiçeği Virüsü vakasına rastlandı. 18 Mayıs’ta ise İngiltere’deki toplam vaka sayısı 9’a ulaştı. Portekiz’de ise 17 Mayıs’ta 5 kişide Maymun Çiçeği Virüsü rapor edildi. Avrupa’da İspanya, Almanya, İtalya ve Belçika’da maymun çiçeği virüsü vakalarına rastlandı. ABD, Kanada, İsrail ve Avustralya’da da Maymun Çiçeği Virüsü vakaları rapor edildi.

Maymun Çiçeği Virüsü Hangi Ülkelerde Görüldü Harita

Maymun Çiçeği virüsü hangi ülkelerde görüldü?
Maymun Çiçeği virüsü hangi ülkelerde görüldü?

Dünya üzerinde şimdiye kadar İngiltere, İspanya, Portekiz, Almanya, İtalya, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Belçika, İsrail ve Avustralya’da Maymun Çiçeği Virüsü vakalarına rastlandı.

Dünyada maymun çiçeği virüsü hangi ülkede çıktı?

bu yıl salgının başladığı ülke İngiltere. İngiltere’de saptanan ilk vaka, Nijerya’dan gelmiş bir yolcuda ortaya çıktı. 2022 için virüsün kaynağının Nijerya olma ihtimali var.

İnsanlarda ilk maymun çiçeği virüsü vakasına 1970 yılında Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde rastlanmıştı. Normalde maymunlarda ve kemirgenlerde görülen bu hastalık 1958 yılında tanımlanmıştı.

Maymun çiçeği cinsel birliktelik sırasında bulaşabilen bir hastalık. 2022’de tespit edilen vakaların çoğu biseksüel veya eşcinsel erkekler olarak karşımıza çıktı. Belçika’daki Fetiş Festivali de salgının yayılmasında önemli bir rol oynadı.

YENİ »
Maymun Çiçeği nedir? Maymun Çiçeği Virüsü nasıl bulaşır?

Su çiçeği aşısı maymun çiçeğinden korur mu?

Maymun çiçeği aslında bilinen bir virüs çeşidi. Maymun çiçeği ile ilgili aşı ve tedavi yöntemleri biliniyor. Geçmişte su çiçeği aşısı olanların bu hastalıktan %85 oranında korundukları DSÖ tarafından rapor edilmiş. Maymun çiçeği hastalığına yakalanan 50 yaş üzerindeki insanların çoğu hafif atlatıyor, çünkü çoğunun çiçek aşısı var. Çiçek aşısı vurulmayan çocuklarda ise ölüm oranı %3-6 arasında belirtiliyor.

Maymun çiçeği hastalığı için şimdiye kadar sidofovir, brinsidofovir gibi etken maddeli ilaçlar hastalığın kontrol altına alınmasını sağladı.

Maymun çiçeği virüsü aşısı hangi ülkede üretiliyor?

Çiçek aşıları hakkında genel bilgi vermek gerekirse 1980 yılında çiçek aşısı dünyadan silinmişti.  1980 yılına kadar tüm dünyada çiçek aşısı rutin uygulanan bir aşıydı. 1980 yılında dünyada çiçek aşısı uygulanmasına son verildi. ABD askerleri, özellikle Körfez Savaşı’na katılanlar 1990 yılına kadar bu aşılardan vuruldular.

Bugün çiçek aşısı sivil kullanım için sadece ABD’de Dryvax adıyla lisanslı bir aşıdır ve ABD’de üretilmektedir. Çiçek aşısı canlı bir aşıdır. Aşı iki uçlu bir iğne vasıtasıyla derinin çizilmesi yoluyla yapılmaktadır. ABD’nin elinde bulunan aşı stoğu miktarı 2,7 milyon dozdur. Çiçek aşısı şu an ABD’de dahil olmak üzere hiç bir ülkede satılmamaktadır. 

Çiçek aşısı en son ne zaman yapıldı?

Ülkemizde ve tüm dünyada çiçek aşısı en son 1980 yılından sonra terk edilmiştir, çünkü çiçek hastalığı dünya yüzeyinden silinmiştir. Bazı özel klinik çalışanları için kullanımı hariç, piyasada çiçek aşısı bulunmamaktadır.

Türkiye’de maymun çiçeği virüsü görüldü mü?

Peki Türkiye’de Maymun Çiçeği virüsü görüldü mü? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bu konu hakkında sosyal medya hesabından şöyle bir açıklama yaptı:

“Maymun Çiçeği Hastalığı konusunda kamuoyu müsterih olmalı: Hayvan kaynaklı olan, bazen insanlara da bulaşan bu hastalık bir Pandemiye yol açmaz. Semptomların genellikle 2-3 hafta içinde kendiliğinden düzeldiği bilinmektedir. Afrika’da görülen hastalığa ülkemizde rastlanmamıştır”

YENİ »
Maymun Çiçeği nedir? Maymun Çiçeği Virüsü nasıl bulaşır?

Türkiye’de maymun çiçeği virüsü hangi ilde çıktı?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın verdiği bilgilere göre ülkemizde maymun çiçeği vakasına şu ana kadar rastlanmamıştır.

Yapay zeka uygulamaları neler? Peki yapay zeka ile neler yapılabilir? Acaba yapay zeka ile para kazanmak mümkün mü? Yapay zeka için hangi dil bilinmeli?

Yorum yapmak ister misiniz?